صنایع دستی
صنایع دستی ایران نمودی از تاریخ و تمدن | روز صنایع دستی مبارک
خرداد ۱۹, ۱۳۹۹
آذر ۱۷, ۱۴۰۰

زییین از یک ایده تا یک برند

118454540_636634883952956_562809490129426812_n
یکی از دلایل گسترش همکاری با آرتیزان ها و آغاز فعالیت در استان های مختلف کشور، توجه به این ارزش ها در زییین بوده است.
زییین تنها یک مجموعه هنری از دست سازه های ایرانی نیست، بلکه دنیایی از اصالت هایی است که با خلاقیت و ذوق هنرمندان ایرانی روز به روز بزرگتر می شود. در این نوشتار قصد داریم که داستان زییین با سلیقه از ایران را هرچه بهتر برای شما عزیزان تعریف کنیم. قضیه از این قرار است: در کشورهای مختلف دنیا کانسپت استورهایی وجود دارد که با دیدن آن ها می توان با فرهنگ و سبک زندگی مردم یک کشور آشنا شد. اما در کشور ما جای همچین کانسپت استوری خالی بود و تمام فروشگاه های صنایع دستی محدود به گالری ها بودند؛ کالاهای این فروشگاه ها بیشتر جنبه تزئینی داشتند و براساس طرح های سنتی تولید می شدند و همین موضوع باعض شده بود که این صنایع دستی نتوانند جای خود را در خانه های ایرانی پیدا کنند.

آغاز زییین

از سال ۱۳۸۹ جمع آوری آثار هنرمندان ایرانی آغاز شد. از دی ماه ۱۳۹۱ با اضافه شدن نیروهای جدید به مجموعه، کار جمع آوری و سفارش کالاهای جدید برای راه اندازی اولین فروشگاه زییین سرعت بیشتری گرفت. سرانجام در شهریور سال ۱۳۹۴ فروشگاه زییین در مجتمع تجاری پالادیوم متولد شد و اکنون زییین در احمدآباد مستوفی (دفتر مرکزی و شوروم ها) نقش جهان اصفهان، گالری روشا و مرکز خرید پالادیوم، کالاهای هنری خود را برای دوست داران تاریخ و هنر این مرز و بوم عرضه می نمایند.   از ابتدای فعالیت زییین تاکنون کالاها و فعالیت های طراحی و تولیدی مجموعه تغییر یافته است. مجموعه زییین فعالیت خودش را با همکاری ۲۴ هنرمند آغاز نمود و امروز بیش از ۱۰۰ هنرمند با این مجموعه همکاری دارند.

ارزش های برند زییین

منحصر به فرد بودن کالاها یکی از مواردی است که زییین همواره به آن توجه داشته است. ایجاد توسعه پایدار در توسعه روستاها و جوامع محلی از طریق حفظ و ترویج صنایع دستی منطقه و حمایت از آرتیزان ها برای ارتقا کیفیت محصولات تولیدی آن ها و کمک به رشد اقتصادی کسب و کارشان، از جمله ارزش های زییین است. یکی از دلایل گسترش همکاری با آرتیزان ها و آغاز فعالیت در استان های مختلف کشور، توجه به این ارزش ها در زییین بوده است. در همین راستا در طول فعالیت زییین برای شناسایی هنرمندان سایر شهرهای ایران و گسترش سبد محصولات از طریق همکاری با آرتیزان ها، سفرهایی به سراسر ایران انجام شده و می شود. این سفرها در ابتدا با همراهی متخصصان صنایع دستی از جمله حسین یاوری، استاد دانشگاه در رشته صنایع دستی انجام شد. بخشی از توسعه محصولات زییین نیز حاصل این سفرها و گسترش جغرافیایی فعالیت ها است. مجموعه زییین در حال حاضر، حدود ۲۰۰۰ تعداد کالا دارد. این محصولات از سه منبع اصلی هنرمندان، آرتیزان ها و زییین دیزاین استدیو تامین می شود. هم اکنون این مجموعه با بیش از ۱۰۰ هنرمند در حال همکاری است. این هنرمندان با استفاده از مواد اولیه و تکنیک های مختلف، محصولات متنوعی را تولید میکنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.