یلدا تشک های پنبه ای
اسفند ۲۳, ۱۳۹۷
زییین از یک ایده تا یک برند
شهریور ۱۹, ۱۳۹۹

صنایع دستی ایران نمودی از تاریخ و تمدن | روز صنایع دستی مبارک

صنایع دستی

مجموعه هنری زییین حامی هنرمندان ایران زمین  روز صنایع دستی را به تمام هنردوستان ایران تبریک می گوید.

همانطور که می دانید، ایران زادگاه دست سازه هایی است که اصالتی از هنر ایران زمین را در خود جای داده اند.  صنایع دستی جزو مهمترین تولیدات هر کشور است و شاید بتوان گفت که این آثارها نوعی شناسنامه فرهنگ و هنر هر کشوری محسوب می شوند.

جلوه گاه تاریخ و تمدن ایران را می توان در آثاری دید که به وسیله دستان هنرمندان این مرز و بوم ساخته شده و از قدیم الایام باقی مانده است؛ و چقدر جای افتحار دارد این حجم از ذوق و هنر.

در ابتدا بهتر است که با تعریف  “صنایع دستی” آشنا شویم:

«مجموعه ای از دست ساخته هایی که با مواد طبیعی و بومی و با کمک دست ساخته می شود. در تولید صنایع دستی، عمده ترین بخش محصول باید به وسیله دست باشد و ابزارآلات و ماشین های مکانیکی، خیلی در تولید آن دخیل نباشد».

 

صنایع دستی

پرطرفدارترین صنایع دستی ایران

دست سازه های هنرمندان ایرانی تماما زیبا و تحسین برانگیز هستند و می توان در آن ها قصه ای از تاریخ و فرهنگ و تمدن این سرزمین را دید و حس کرد.

اما در این میان صنایع دستی هایی همچون فرش های دستباف و گلیم، ظروف مسی، ظروف سفالی و سرامیکی، حصیربافی، محصولات پارچه ای قلاب دوزی و سوزن دوزی شده ایرانی، در جهان بسیار شناخته شده و پرطرفدار است.

 

صنایع دستی

 

مجموعه هنری زییین حامی هنرمندان ایرانی

مجموعه زییین با هدف حمایت از هنرمندان ایرانی و کمک به دیده شدن صنایع دستی های ایران زمین حدود شش سال پیش تاسیس شد.

این مجموعه سعی دارد که با پیوند هنر سنتی و مدرنیته، زیبایی های سنت و هنر ایرانی را در زندگی مدرن امروز نمایان سازد.

ما در مجموعه زییین اهمیت هنر و صنایع دستی ایران را درک کرده می دانیم که گاهی یک اثر هنری یا صنایع دستی تولید شده در یک روستا کوچک در چهارمحال و بختیاری، کردستان، سیستان و بلوچستان، خوزستان یا کارگاهی در اصفهان و شیراز و یزد، دست به دست می شود و سر از آن سوی کره زمین در دل خانه ای در لندن، پاریس، نیویورک، لندن، برلین، تورنتو و … در می آورد.

ما می دانیم که همین آثار و دست سازه ها در ادامه سرنوشت خود سفیر و زبان گویای فرهنگ و تمدن و هنر ایران و ایرانیان هستند، پس بیش از پیش و قدرتمندتر از همیشه برای دیده شدن صنایع دستی و آثار هنری کشورمان تلاش می کنیم.

قطعه ای فرش یا گلیم، بشقابی سفالی، مجسمه ای سرامیکی، سفره ای قلمکار، ظرفی مسی و هزاران دست سازه های دیگر را در نظر بگیرید که به معجزه دست و سلیقه صدها هنرمند شناخته شده و ناشناس تولیده شده است و گردشگرانی از چهرگوشه جهان که گذرشان به ایران می افتد با شوق و لذت آن ها را به سرزمین خودشان به سوغات می برند.

ما در مجموعه زییین در تلاشیم که راه را برای انتخاب بهترین دست سازهای این هنرمندان و چینش آن ها در قالب و قاب درست پیش چشم گردشگران باز کنیم.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.