کوسن
کوسن
اردیبهشت ۱۰, ۱۳۹۳
صنایع دستی
صنایع دستی ایران نمودی از تاریخ و تمدن | روز صنایع دستی مبارک
خرداد ۲۱, ۱۳۹۹

در روز بیستم خرداد ماه روز جهانی صنایع دستی،  مجموعه هنری زییین  میزبان حضور علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی،  انوشیروان محسنی استاندار تهران، عیسی فرهادی فرماندار تهران و مسعود مرسلپور فرماندار اسلامشهر بود.

در روز جهانی صنایع دستی با هدف گرامی داشت این روز، وزیر میراث فرهنگی با هیات همراه در مجموعه هنری زییین حضور یافتند تا از دست ساخته های هنری این مجموعه دیدن نمایند.

ایران سومین کشور تولید کننده صنایع دستی است و صنایع دستی گنج پنهان ایران زمین؛ به لطف هنر هنرمندان ایرانی است که ما توانسته ایم در جهان این رتبه را به خود اختصاص داده و صمیمانه این روز را به تمام هنرمندان عزیز کشورمان تبریک می گوییم.

 

علی اصغر مونسان

مجموعه هنری زییین توانسته است در احیای سنت های ایران زمین و تلفیق آن ها با زندگی مدرنیته امروزی موفق عمل کرده و مجموعه گسترده ای از صنایع دستی و هنری را به وجود بیاورد.

اکنون مجموعه ما شش سال است که با همین هدف رو به حرکت بوده و تاکنون توانسته است هزاران دست سازه را طراحی و تولید نماید.

محصولات مجموعه زییین از سه منبع اصلی هنرمندان، آرتیزان ها و زییین دیزاین تامین می شود و این مجموعه مانند یک دانشکده کوچک به تحقیق و طراحی و تولید این آثار و محصولات می پردازد.

اکنون زییین به صنعتی تبدیل شده است که توانسته است به خانه های مدرن بسیاری از ایرانیان و حتی خانه های آن سوی مرزها و کره زمین راه پیدا نماید.

بازدید علی اصغر مونسان از مجموعه زییین توانست نظر وی و هیات همراه را جلب نموده و در رابطه با بازدید از آثار مختلف، تحسین او را برانگیزد.

وزیر میراث فرهنگی و هیات همراهش از تمامی بخش ها از جمله انبار، کارگاه های تولید و شوروم ها بازدید کرده و با تاکید بر ادامه این روند و تحسین آن، خواستار تداوم و پیشبرد مسیر زییین شد، تا بتوان بیش از پیش به احیای این هنرهای سنتی پرداخت.

 

وزیر میراث فرهنگی

 

درباره مجموعه زییین بیشتر بدانید

مجموعه هنری زییین را می توان سرزمینی از ذوق و هنر ایرانی خواند.

سرزمینی که در آن سنت و مدرنیته با یکدیگر تلفیق شده و به احیای هنر تاریخی این مرز و بوم پرداخته است و به جرات می توان گفت که زییین فراتر از یک فروشگاه و یک مرکز تولید صنایع دستی و هنری است.

مدیر و موسس این مجموعه هنری آرش حیدریان است که هسته اصلی شکل گیری و تاسیس مجموعه زییین است و سال ۱۳۸۹ بود که ایده راه اندازی یک کانسپت استور در ذهن آرش حیدریان شکل گرفت.

 

مجموعه هنری زییین

 

صنایع دستی موجود در زییین تماما آثار هنری و کالاهای منحصر به فرد هستند و این یکی از مواردی است که این مجموعه و هنرمندهایش همواره به آن توجه داشته اند.

یکی از دلایل توسعه مجموعه زییین ایجاد توسعه پایدار در روستاها و جوامع محلی از طریق حفظ و ترویج صنایع دستی منطقه و حمایت از آرتیزان ها برای ارتقا کیفیت محصولات بوده است.

اکنون زییین در چند نقطه از تهران، فروشگاه های فعال برای عرضه کالاهای هنری خود دارد.

از جمله مجتمع تجاری پالادیوم، مرکز خرید روشا، زییین نقش جهان و شوروم های فعال در شهرک بهسازی احمد آباد مستوفی.

درباره مرکز زییین در احمدآباد مستوفی بیشتر بدانید

این مجموعه مانند یک کارگاه تولیدی شامل تمام قسمت های مورد نیاز برای تولید و عرضه صنایع دستی است.

روند کار در این مجموعه به گونه ای است که با تحقیق بر روی طرح ها کار آغاز شده و در قسمت استدیو طراحی، طراحان به خلق و تولید نمونه می پردازد.

پرسنل زییین در این مجموعه مانند یک دانشگاه کوچک بر روی طرح ها و پترن ها تحقیق کرده و آن ها را تبدیل به سمپل می کنند.

پس از نهایی شدن طرح و تولید سمپل، پروتکل ها به تک تک روستاهایی که سابقه تولید صنایع دستی دارند با توجه به اصالت آن منطقه فرستاده می شوند تا به تولید انبوه رسیده و تجاری سازی شوند.

در مجموعه زییین واقع در احمدآباد مستوفی بالغ بر ۸۰ نفر مشغول به کار هستند و کل پرسنل کارگاه های وابسته به زییین به ۱۵۰۰ نفر می رسد.